Consigli
Moje dijete kreće u vrtić
Moje dijete kreće u vrtić
Polazak u vrtić predstavlja veliku promjenu u životu djeteta i roditelja.
Dijete se možda po prvi put odvaja na dulje vrijeme od roditelja te treba se prilagoditi na nove osobe, prostor, situacije, ritam življenja i treba usvojiti nove navike.
Isto tako roditelj se možda po prvi put susreće sa situacijom gdje na duže vrijeme ostavlja dijete „nepoznatim“ osobama te ući odvajati od djeteta i dopustiti mu samostalnost.
Prilagodba
Svako dijete polaskom u vrtić doživljava neku vrstu krize koja označava prilagodbu na vrtić i koju nazivamo adaptacijom.
Svaku važnu promjenu u djetetovu životu, kao i kod odraslih, prati stres koji se može manifestirati kroz niz emocionalnih, tjelesnih i ponašajnih reakcija.
Dolaskom u vrtić dijete osjeća takozvanu separacijsku anksioznost, koja nastaje jer djeca još nemaju usvojen pojam vremena i teško shvaćaju da će se roditelji vratiti po njih i kada će se to dogoditi.
Čak i ako je vaše dijete bilo kod nekoga na čuvanju ili pohađalo jaslice, prvi dani u vrtiću mogu biti teški. To je prirodno ukoliko se dijete nalazi u novoj sredini bez roditelja ili druge poznate osobe koja mu pruža sigurnost.
Proces prilagodbe je individualan proces, specifičan za svako dijete.
Moguće reakcije djeteta
U tom periodu dijete može manifestirati razne reakcije koje se mogu pojaviti na raznim nivoima i koje dijelimo na:
• Reakcije fiziološkog tipa -> odbijanje hrane i/ili spavanja, probavne smetnje, često pobolijevanje itd.
• Reakcije u ponašanju -> plač, agresivnost, povučenost itd.
• Emotivne reakcije -> razdražljivost, nervozna, ljutnja itd.
• Može se pojaviti i regresija, tj. pojava onih oblika ponašanja karakterističnih za raniju, već savladanu fazu razvoja (dijete ponovno počinje mokriti u krevet, sisati prst, tražiti dudu i sl. )
Ovakva ponašanja normalna su u razdoblju adaptacije.
Ona nestaju onom brzinom kojom se dijete prilagođava okolini i uspostavlja odnos s odgojiteljem i vršnjacima u skupini.
Treba držati na umu da adaptacija nije gotova kad dijete prestane plakati, već kad počne spontano izražavati svoje osjećaje.
Radi prevencije poteškoća u adaptaciji neophodna je komunikacija između roditelja i odgojitelja.
Razlikujemo nekoliko vrsta prilagodbe
Prilagodba na vrtić dijeli se na:
– laku prilagodbu
– prilagodbu srednje težine
– tešku prilagodbu
naziv i vrsta prilagodbe zavisi o trajanju i težini ponašajnih promjena kod djeteta.
Najveći broj djece prođe proces prilagodbe bez većih poremećaja ponašanja, a samo mali broj djece prolazi teži oblik prilagodbe
Dugotrajniju i težu prilagodbu obično imaju:
• mlađa djeca (zbog straha od odvajanja)
• pretjerano zaštićena i tzv. razmažena djeca (bila su stalno u centru pažnje kod kuće a takvu pretjeranu pažnju u vrtiću ne mogu imati)
• djeca „teškog“ temperamenta (često neraspoložena djeca, burno reagiraju na neugodu, ne prihvaćaju utjehu i odgodu zadovoljenja potrebe, teško se prilagođavaju promjenama)
• djeca koja su imala ranija negativna iskustva u odvajanju od roditelja
• djeca s posebnim potrebama upravo zbog svojih specifičnih potreba.
Prije početka vrtića – kako pripremiti dijete da mu se ideja o vrtiću svidi?
1) PRIPREMITE SEBE ->
• Ako roditelj pristupa odlasku djeteta u vrtić smireno, s povjerenjem u dijete i odgojiteljicu, onda će i dijete izgraditi takav stav prema vrtiću
2) PRIPREMITE DIJETE ->
• Pričajte mu o vrtiću (o novoj djeci, novim prijateljima, igri…) na konkretan i realan način tj. objasnite kako će realno njegov boravak u vrtiću izgledati koristeći se pozitivnim iskustvima
• Uvijek o vrtiću pričajte pozitivno i veselo
• Redovito dovodite dijete u vrtić
• Od djeteta se oprostite smireno, strpljivo, nježno, ali i odlučno
• Osvijestite mu odgajatelja kao osobu koja će se za to vrijeme brinuti o njemu (“teta će te čuvati dok se ja ne vratim”).
• Nakon prvih informacija i doživljaja vrtića, pustite dijete da samo o tome razmišlja, neka daljnji razgovori o vrtiću budu njegova inicijativa
• Pri povratku po dijete zadržavajte se kratko u sobi
• Pokažite interes za djetetovu igru i prijatelje iz vrtića. Razgovarajte s njime o doživljajima i osjećajima vezanim uz boravak u vrtiću.
EVIDENZIATO
“CALIMERO” BIGLIETTO DA VISITA
Dječji vrtić Kalimero – Scuola dell’Infanzia Calimero
Via Dudova 24a, 52474 Brtonigla – Verteneglio
Orario di lavoro:
Dal lunedì al venerdì dalle 6:30 alle 16:30
Contatti:
+385 (0)52 774 369
info@vrtic-kalimero.hr
Scuola dell’Infanzia Calimero
La Scuola dell’Infanzia Calimero a Verteneglio offre un programma educativo di dieci ore focalizzato sull bilinguismo. Con una squadra di esperti, offriamo anche programmi di apprendimento precoce della lingua inglese, croata e italiana.
Messaggio di benvenuto della direttrice
Benvenuti sul sito web del nostro asilo. Qui nella Scuola dell’Infanzia Calimero, i vostri bambini non sono solo numeri; sono il nostro futuro e la nostra priorità. La nostra missione è fornire un ambiente educativo che rispetta l’individualità e le esigenze di ogni bambino, promuovendo al contempo il bilinguismo e la consapevolezza ecologica. Unitevi a noi nel realizzare questa missione.